Bez kategorii

„Kamienne róże” – rojniki

Niemiecki miłośnik i hodowca bylin Karl Foerster nazwał rojniki kamiennymi różami i trudno nie zgodzić się ze znaczeniem tego określenia zarówno w kwestii urody roślin jak i ich niezrównanej wytrzymałości. Łacińska nazwa rojnika Sempervivum składa się z dwóch wymownych w znaczeniu członów: semper – wiecznie i vivum – żywy.
Naturalnym środowiskiem rojników są rejony górskie dlatego są one przystosowane zarówno do upałów, chłodów jak i suszy. Rosną na jałowym podłożu. 

Dlatego możemy je z powodzeniem uprawiać w naszych ogrodach, w miejscach słonecznych na skalniakach, w pojemnikach, na dachach, bez konieczności zasilania oraz podlewania. W domu, w doniczce również doskonale się sprawdzą, ale od czasu do czasu trzeba pamiętać o ich podlaniu – tylko uwaga! trzeba uważać, żeby liście nie miały kontaktu z mokrym podłożem, ani nie powinniśmy polewać ich wodą – wówczas będą gniły. Najlepiej podsypać je kamyczkiem i woda spłynie niżej.
Zobaczcie jak się prezentują:
  Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz być na bieżąco z kolejnymi – polub Pomysłowy Ogród na facebooku lub dodaj bloga do obserwowanych.  

Pozdrawiam 🙂

Źródła zdjęć wg. kolejności:
11) sunset.com  

6 thoughts on “„Kamienne róże” – rojniki

  1. Jak najbardziej! To będzie dla nich najlepsze stanowisko, ponieważ w naturze występują w rejonach górskich, gdzie są narażone na intensywne słońce, a zimą na bardzo niskie temperatury. Powodzenia w uprawie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *