Bez kategorii

Bukszpan w nowoczesnym wydaniu

Jeśli lubicie nowoczesny styl prawdopodobnie zainteresują Was pomysły, jak łatwo i stosunkowo szybko  można wprowadzić zielone bukszpanowe akcenty idealnie pasujące do takiego ogrodu.
Bukszpan jest „materiałem” dość plastycznym i łatwym w obróbce, tzn. odpowiednio zagęszczony przez częste cięcie i po doprowadzeniu do preferowanego kształtu wymaga później jedynie cięć korygujących. Dlatego można z niego uformować nowocześnie wyglądające sześciany, prostopadłościany, kule, trójkąty oraz inne dowolne kształty.
Tu kształt bukszpanów jest naturalnym przedłużeniem donicy.
Co prawda bukszpany rosną powoli i posiadanie dużego, wypielęgnowanego okazu od małej sadzonki wymaga nie lada cierpliwości. Duże rośliny są z kolei dość drogie…
Poduchy z bukszpanów w otoczeniu trawy ‚Hakoneochloa macra’ i rozchodników
Jednak bukszpany są często warte swej ceny ze względu na dużą dekoracyjność, zarówno  latem i zimą (są zimozielone). Nawet jedna, dwie rośliny w odpowiedniej oprawie mogą wiele zmienić w naszym otoczeniu.
Bukszpanowe schody i schodki

Wyznaczone kwadratowe pola bukszpanów
Jeśli samodzielnie chcemy uformować gęstą bryłę z bukszpanów należy przycinać je już od młodych sadzonek. Ważne, aby ciąć również dół rośliny, nawet jeśli wydaje się nam mało obrośnięta. Inaczej roślina nie zagęści się równomiernie.

Nowoczesna oprawa dla drzew
   
… i kule oraz kuleczki

PS. I pamiętajcie o izolowaniu Waszych donic stojących cały rok na zewnątrz. Inaczej korzenie bukszpanów mogą przemarznąć. Pisałam o tym tu: Zabezpieczamy rośliny pojemnikowe przed zimą. Najlepiej zrobić to jeszcze przed posadzeniem rośliny, aby później oszczędzić sobie pracy.
Powodzenia w Waszych eksperymentach 🙂
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz być na bieżąco z kolejnymi – polub moją stronę na facebooku lub dodaj bloga do obserwowanych. Pozdrawiam 🙂
Źródła zdjęć wg kolejności:
paradisexpress.blogspot.sg
shootgardening.co.uk
indulgy.com
gapphotos.com
design-milk.com
gapphotos.com
alphagreen.be


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *