Bez kategorii

Rośliny atrakcyjne jesienią

Jesienią natura pozornie już zamiera, ale jeszcze nas zaskakuje… kolorami liści, owoców, kształtem gałęzi… I właśnie chcę zaproponować tu kilka roślinnych ciekawostek, które mogą uatrakcyjnić nasze ogrody. Dzięki nim miło będzie spojrzeć za okno, nawet gdy pogoda nie będzie nas rozpieszczać.

Oto lista 15 przykładów roślin pokazujących „pazur” jesienią 😉 (kolejność przypadkowa):

 • 1. DEREŃ KOUSA
 • drzewaikrzewy.blogspot.com
  dzialkowicze.fora.pl i allegro.pl

  Osiąga w Polsce wysokość ok. 3 m. Preferuje stanowiska półcieniste, lekko wilgotne. Młode rosliny mogą przymarzać, dlatego trzeba je na zimę okrywać. Doskonale sprawdzi się jako soliter, pasuje do ogrodów nowoczesnych i krajobrazowych czy japońskich.

    
                                        2. PIĘKNOTKA BODINIERA ‚PROFUSION’


                                                     ourfairfieldhomeandgarden.com  Średniej wielkości krzew o ozdobnych owocach. Rośnie do 2-3 m wys. Liście matowo zielone, jesienią zmieniają kolor na żółty. Wymaga stanowiska ciepłego i osłoniętego. Wrażliwy na mróz, należy go okrywać na zimę, lecz dobrze regeneruje się po przycięciu. Należy sadzić co najmniej dwa krzewy obok siebie ze względu na krzyżowe zapylanie.


  3. WILEC KLAPOWANY
  https://www.facebook.com/pages/Plantswise-by-Tovah-Martin/

  W polskim klimacie roślina jednoroczna (pochodzi z Meksyku). Pędy mogą osiągać długość do 5 metrów. Kwitnie od lipca do września, najobficiej na stanowiskach słonecznych. Nadaje się do pojemników, na balkony, porasta podpory, siatki ogrodzeniowe.

 • 4. LESZCZYNA POSPOLITA ‚CONTORTA’
 • http://www.pinterest.com/pin/301741243756906952/

  Drzewo charakteryzuje się ozdobnie poskręcanymi gałęziami i liścmi. Dorasta do 5 m wysokości. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, na glebach o odczynie zasadowym. Owoce – jadalne „orzechy laskowe” występują, ale nielicznie.

  5. WINOBLUSZCZ TRÓJKLAPOWY

 • theguardian.com • Ozdobna i zdrowa odmiana. Bardzo dobrze sprawdza się w naszym klimacie. Pisałam o nim więcej tutaj.

  6. GRUJECZNIK JAPOŃSKI

                                                                 gardenshop.telegraph.co.uk
  Jedno z najładniej przebarwiających się drzew. Osiąga wysokość od 5-10m. Nadaje się również na strzyżone żywopłoty. Lubi stanowiska półcieniste i słoneczne, gleby wilgotne i świeże. Jest odporny na zanieczyszczenia.

  7. BERBERYS THUNBERGA ‚GREEN CARPET’

  http://www.krolestworoslin.pl/ i kielkowski-szkolka.pl
  Roślina karłowa, wolnorosnąca, osiąga ok 0,5-1 m wysokości. Rośnie dobrze na niemal każdej glebie i stanowisku, choć najlepiej na słonecznym. Może pełnić funkcje okrywowe. Zrzuca liście na zimę.
 •                                         8. KALINA KORALOWA ‚COMPACTUM’
krolestworoslin.pl

Krzew osiągający wysokość ok. 1-1,5 m. Jego owoce długo utrzymują się na roślinie. Lubi stanowiska wilgotne, gleby od umiarkowanie kwaśnych  do alkalicznych.
                                         9. HORTENSJA DĘBOLISTNA

Liście przebarwiają się jesienią na brunatny kolor i długo utrzymują się na roślinie. Lubi żyzne, wilgotne, lekko kwaśne gleby. Wymaga stanowiska osłonietego przed wiatrem i przykrycia na zimę, gdyż inaczej może przemarzać.

10. TRZMIELINA OSKRZYDLONA ‚COMPACTUS’

albamar.pl

W Polsce ten krzew dorasta średnio do wysokości ok. 1,5 m. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale lepiej czuje się na glebach lekko wilgotnych. Najlepiej wybarwia na stanowisku słonecznym. Nie wymaga przycinania.11. TRAWY OZDOBNE (wiele odmian), np:

MISKANT np. PURPURASCENS:

sadzonkikwiaty.pl
Odmiana jest zielono-purpurowa latem, a jesienią przybiera barwy czerwone i pomarańczowe.  Dorasta  do  1,2 m,  ma  wiechy  ok. 40  cm  z  jedwabistymi kłoskami.  Lubi  stanowiska  słoneczne,  glebę żyzną, lekko wilgotną. 

12. ROZPLENICA JAPOŃSKA

http://www.sadzonkikwiaty.pl/
Roślina tworzy zwarte kępy o wysokości do 1 m. Kwiatostany przybierają różne kolory – żółte, brązowe, ciemnopurpurowe. Lubi stanowiska słoneczne, osłoniete od wiatru, stosunkowo suche. Wymaga przykrycia przed zimą. Liście należy ciąć na wiosnę.

13. ROZCHODNIK OKAZAŁY ‚MATRONA’

Roślina jest odporna na mróz, mało wymagająca. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Preferuje glebę przepuszczalną. Dobrze znosi okresowe susze. 


14. OGNIK SZKARŁATNY „ORANGE GLOW I ‚RED COLUMN’

sprzedazroslin.pl
Ognik dobrze wygląda sadzony pojedynczo, ale i rozpięty na podporach, np. przy ścianie. Doskonale nadaje się również na formowane żywopłoty. Lubi stanowiska suche, słoneczne i lekko zacienione. Preferuje glebę lekko zasadową. W surowe zimy może przemarzać, ale przycięty dobrze się regeneruje.

15. MIECHUNKA ROZDĘTA
Miechunka jest byliną mrozoodporną, osiągającą wysokość do 1m. Nie ma specjalnych wymagań glebowych ani stanowiskowych. Trzeba uważać, aby roślina zbytni się nie rozrosła, gdyż wypuszcza podziemne rozłogi. Jej pomarańczowo-czerwone owoce nadają się do suszenia, ale trzeba je ściąć zaraz po nabraniu kolorów.A jakie są Wasze ulubione rośliny jesienią?

Follow my blog with Bloglovin

5 thoughts on “Rośliny atrakcyjne jesienią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *