Bez kategorii

Spotkanie Krakowskiego Forum Hortiterapii i zbiórki na naszą akcję c.d.


Ostatnio zapowiadałam wywiad z przedstawicielką szpitala św.  Ludwika z Krakowa związany z tematyką hortiterapii, w której szpital się specjalizuje. Ostatecznie do spotkania nie doszło, bo nagle się rozchorowałam, ale przedstawicielka szpitala skontaktowała mnie z grupą pasjonatów tego zagadnienia – z Krakowskim Forum Hortiterapii, które od niedawna organizuje cykliczne – comiesięczne spotkania. 

I podziało się jeszcze więcej niż się wstępnie spodziewałam, bo:

  • Po pierwsze – poznałam liczne grono osób skupionych wokół propagowania hortiterapii w różny sposób – są to projektanci, terapeuci, wykładowy, nauczyciele pracujący z dziećmi z wykorzystaniem tej metody terapii oraz sporo innych osób, dla których to zagadnienie jest interesujące,
  • Po drugie – zaproponowano mi przeprowadzenie krótkiej prezentacji na temat naszej akcji – zbiórki środków na ogród sensoryczny dla Maksia i Poli.

    Dzięki wymianie poglądów i poświadczeń otrzymałam kilka praktycznych wskazówek, jak można spróbować obniżyć koszty realizacji ogrodu – właśnie jesteśmy na etapie ponownej wyceny ścieżki, tym razem wykonanej z lanego betonu. Jeśli coś się zmieni w kosztorysie, oczywiście będziemy korygować kwotę zrzutki oraz o tym pisać.

    Takie ulotki informujące o akcji trafiły do słuchaczy na spotkaniu

    Cieszę się również, że w ostatnim czasie tajemniczy darczyńca wpłacił na poczet naszej akcji ogrodniczej aż 1 000 zł. Jeśli ta osoba tu zagląda – bardzo dziękujemy :-)!


Na spotkaniu Forum swój wykład miała dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek z Katedry
Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dotyczył on głównie socjoogrodnictwa – zagadnienia wokół którego – ogrodów społecznych, ogrodów partycypacyjnych – skupiają się różne grupy ludzi, angażujące swój wolny czas, aby zagospodarować udostępniony im przez władze miasta, a czasem należący do wspólnoty, fragment zieleni. 

Wykład dr inż. Bożeny Szewczyk-Taranek

Takie działania wynikają często z oddolnych inicjatyw, z chęci zazielenia pobliskiego miejsca, ale jak pokazują liczne przykłady z krajów, gdzie są bardziej powszechne, np. w Wielkiej Brytanii, Holandii czy w Niemczech – potrafią bardzo silnie integrować społeczność. Wpływają one również na poprawę estetyki zaopiekowanych miejsc.

A teraz wyobraźcie sobie to miejsce bez zieleni

Do takich działań można zaliczyć też będące na granicy prawa (ale nikomu nie szkodzą, wręcz przeciwnie :-)) ogrodnictwo partyzanckie (guerilla gardening). W tym przypadku grupka ludzi zazielenia, zazwyczaj nocą, miejsca co do których nie posiada praw własności, np. zaniedbane ronda, skwerki czy przestrzenie gdzie dominuje beton.

Kolejny wykład miały Panie terapeutki Barbara Bejtman i
Maria Przybyszewską na temat: „Efekty
programu hortiterapeutycznego w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w
Krakowie. 

Basia Bejtman i Maria Przybyszewska – terapeutki, a w pierwszym rzędzie – projektantka ogrodu: Anna Szczepańska

Ten ośrodek, a w zasadzie jego zielona, zewnętrzna część, przeszła kompletną metamorfozę. W miejsce dawnych tradycyjnych ścieżek zaplanowano i wykonano specjalne strefy sensoryczne, altanę, ścieżki, podniesione zagony – powstały miejsca zielonej terapii zajęciowej oraz przyjemnego relaksu. Bardzo budujące są również opisy pozytywnego odbioru hortiterapii na pacjentów ośrodka – szczególnie w pamięci utkwił mi przykład kobiety, która miała objawy depresji, odmawiała coraz częściej przyjmowania posiłków, natomiast po pracy z terapeutkami w ogrodzie stała się bardzo aktywna, podjęła powierzone jej obowiązki – drobne prace przy pielęgnacji roślin – na nowo „stanęła na nogi”, zyskała wigor życiowy.  A takich przykładów było znacznie więcej.

Jeśli chcecie zgłębić ten temat sięgnijcie po grudniowe wydanie „Zieleni Miejskiej” lub przeczytajcie skan – podaję link do biura projektowego Zielona Terapia, w którym powstał ten projekt.

A już 26 stycznia, tj. we czwartek odbędzie się kolejne spotkanie Krakowskiego Forum Hortiterapii.
Osoby zainteresowane udziałem mogą czuć się zaproszone – należy się jedynie wcześniej zarejestrować (można przez FB). Podaję link do wydarzenia na FB – KLIK .

Cieszę się, że będę mogła, uczestniczyć w tym wydarzeniu, po raz kolejny zachęcić do udziału w naszej akcji zrzutki na ogród sensoryczny oraz wpłaty 1 % podatku dla Poli i Maksa. Dziękuję Pani Monice Pawłowskiej, koordynatorce spotkań Krakowskiego Forum Hortiterapii, że tak ciepło przyjęła naszą akcję i ciągle o nas pamięta :-)Was też moi Drodzy zachęcam – jeśli jeszcze nie zagospodarowaliście swoich środków – rozważcie pomoc dla tej rodziny – podwójnie doświadczonej chorobą.

Jeśli nie znacie ich historii zajrzyjcie:
tutaj – o tym jak nasza historia się zaczęła,
tutaj – o tym jak powstał projekt ogrodu i kosztorys
oraz tu – o opierwszych sukcesach akcji.
I strona Poli i Maksa na FB: tutaj

 
Możesz nam pomóc poprzez przekazanie 1% podatku:

KRS 0000037904
Cel szczegółowy 1%: 6945 Michalczuk Maksymilian
Lub
KRS 0000362564
Cel szczegółowy 1%: Pola i Maks Michalczuk

Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia
Ania

Źródło zdjęć: http://www.sustainable-everyday-project.net/urbact-sustainable-food/2012/09/25/food-and-sustainability-5/

7 thoughts on “Spotkanie Krakowskiego Forum Hortiterapii i zbiórki na naszą akcję c.d.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *